keep-calm-and-say-no-plagiat

Widziałam PLAGIATU cień!

Dziś na mój warsztat trafia temat nie tyle delikatny co drażliwy. Założę się, że nie raz słuchając w radiu nowego hitu mieliście muzyczne Déjà vu. Ludzie uwielbiają znajome brzmienia, a użycie tych kilku bliźniaczo brzmiących sampli bądź riffów często jest gwarantem sukcesu. Chcę udowodnić, że niektórzy wielcy muzycy podwaliny swojej sławy stawiali niekiedy na glinianych nogach plagiatu. Inspirowali się swoimi poprzednikami i naprawdę wielu z nich ten zabieg uszedł na sucho. Nie mam litości dla nikogo, nawet dla swoich ulubieńców, dlatego na pierwszy ogień idzie…

The White Stripes

Jack White to jeden z największych fenomenów współczesnej sceny muzycznej. Wraz z Meg White (byłą żoną, późniejszą siostrą)  stworzył The White Stripes – zespół grający bluesa skrywanego pod skorupą alternatywnego rocka.  Muzyk nigdy nie krył swej słabości do bluesowych klasyków takich jak Son House czy Little Willie John często coverując ich utwory. Sporym zaskoczeniem było dla mnie odkrycie, że słynne „We’re Going to Be Friends” jest kompozycja bliźniaczo podobną… do utworu Iggy Popa – samego Ojca Chrzestnego Punku!

Widząc jednak zdjęcia tej dwójki, tak urocze jak to poniżej, nie śmiem więcej wypominać Jackowi tej drobnej inspiracji :)

jack i iggy

 

The Beatles

Słynny kwartet z Liverpoolu również zaliczył plagiatorską wpadkę. Riff z utworu „Watch Your Step” Bobby’ego Parkera brzmi niemal identycznie jak ten z piosenki „I Feel Fine” The Beatles. Wyrzuty sumienia nie dawały jednak spokoju Georgowi Harrisonowi, który ostatecznie przyznał się do inspiracji piosenką Parkera.


The Doors

Jim Morrison, poeta wyklęty lat ’60 i niechlubny członek “klubu 27” zrzeszającego muzyków zmarłych w wieku 27 lat. Znany przede wszystkim jako lider zespołu The Doors. Za jedną z największych jego kompozycji jest uważane „Hello, I Love You” łudząco wręcz podobne do ”All Day and All of The Night” zespołu The Kinks. Bracia Davis nigdy nie pozwali The Doors, a ich zespół popadł w zapomnienie – wszystko z powodu prawnika, który odradził im wniesienie pozwu…

 

Led Zeppelin

Jest to jeden z najsłynniejszych zespołów, który zrewolucjonizował rockową scenę muzyczną. Grupa nie stroniła od eksperymentowania – w swoich kompozycjach sięgali do muzyki poważnej, arabskiej, celtyckiej czy reggae. Pomimo tego, że zespół rozwiązał się 35 lat temu, niejeden fan oddałby nerkę wraz z kawałkiem wątroby za ich krótki koncert w pełnym składzie. Na pytanie o największy hit Led Zeppelin wiele osób bez wahania określiłoby tym mianem „Stairway to Heaven”, lecz czy słusznie? Najpierw powinniśmy upewnić się, czy słynny utwór na pewno jest dziełem tej brytyjskiej kapeli…

 

Okazuje się, że Led Zeppelin supportowali grupie Spirit na swojej pierwszej amerykańskiej trasie! Wtedy też najprawdopodobniej Jimmy Page usłyszał tę kompozycję, zanim powstały słynne „Schody do nieba” . Ale to niejedyny przykład „zapożyczenia” w muzyce Brytyjczyków. Na Youtube aż roi się od filmików z przykładami plagiatów jakich dopuścili się słynni Zeppelini. Oto jeden z nich:

 
Vanilla Ice

„Ice, Ice Baby” leciało na każdej gimnazjalnej potupance jeszcze jakieś kilka lat temu. Kawałek Amerykańskiego rapera podbił listy przebojów na początku lat ’90 tuż pod nosem Dawida Bowiego i zespołu Queen. Dlaczego o nich wspominam? Ponieważ „Ice, ice Baby” jest w rzeczywistości kopią linii basowej i sampla „Under Pressure” autorstwa słynnych muzyków.  Sprawa zakończyła się podziałem zysku z utworu pomiędzy Vanilla Sky, Dawida Bowie i Queen. Jednak to raper stał się prawdziwym zwycięzcą w całej tej sytuacji – kawałek przyniósł mu sławę jakiej nie mógłby się spodziewać wydając swój w pełni autorski singiel.

 

Varius Manx

Tym razem coś z naszego podwórka, czyli hit lat ’90 – „Orła Cień”. Plagiat dokonany przez Varius Manx oczywiście przeszedł bez echa – bo co może zrobić malutki, polski zespolik takiemu muzycznemu gigantowi jak Pink Floyd?

 

 

źródła: 
http://splay.pl/2014/12/04/najslynniejsze-zarzuty-plagiat-swiecie-muzyki/

http://www.cracked.com/article_19848_7-famous-musicians-who-stole-some-their-biggest-hits.html