grammys-2015-final-predictions-revealed

Grammy 2015: Krótkie podsumowanie gali

Dzisiejszej nocy odbyła się gala rozdania prestiżowych nagród Grammy uważanych za muzycznego Oscara. Kto został największym zwycięzcą? A kto największym przegranym? Kogo występ pozostanie nam na długo w pamięci?

Grammy jest znane z długiej listy kategorii muzycznych, których obecna liczba sięga aż 82. Oprócz tradycyjnych działów znajdziemy tam takie jak muzyka dziecięca, polka czy gospel. Jednak co roku najbardziej wyczekiwane są wyniki tzw. „Big Four”, na które składa się:

  • Album of The Year
  • Record of The Year
  • Song of The Year
  • Best New Artist 

W tym roku trzy z wyżej wymienionych nagród zgarną jeden artysta- Sam Smith pokonując przy tym między innymi takich muzyków jak Sia, Bastille, Ed Sheeran czy zespół Coldplay. Brytyjczyka można dziś nazwać wielkim wygranym gali. W sumie zdobył aż cztery statuetki- nagranie roku, piosenka roku, najlepszy nowy artysta i płyta popowa.

Jedynym, który był w stanie przełamać dobrą passę niezwyciężonego tej nocy Smitha okazał się Beck, którego krążek „Morning Phase” zgarną tytuł najlepszego albumu roku zwyciężając z Beyonce, Edem Sheeranem, Pharrellem Williamsem oraz tegorocznym szczęśliwcem.

 Jednak większość z powyżej wymienionych nie opuściła rozdania bez swojego złotego gramofonu. Williams został nagrodzony za najlepszy popowy występ solo z wszystkim znaną piosenką „Happy” oraz najlepszy miejski album z płytą „Girl”. Natomiast niepokonana Beyonce za najlepiej brzmiący album oraz dwukrotnie z „Drunk In Love” w towarzystwie Jaya Z za najlepszą piosenkę i występ R&B. Najmniej zadowolony z wyników dzisiejszej nocy może być Ed Sheeran, który był nominowany w trzech kategoriach, w tym dwóch najważniejszych, a skończył z pustymi rękami.

Przechodząc w bardziej rockowe klimaty: za najlepszy występ z „Lazaretto” został nagrodzony Jack White, piosenkę „Ain’t It Fun” zespół Paramore, a za płytę nagrodzono ponownie Becka.
https://www.youtube.com/watch?v=EFEmTsfFL5A
 Wyróżnieni zostali również artyści, którzy pojawią się w naszym kraju na tegorocznym Open’er Festival- Kendrick Lamar oraz St. Vincent.

Warto też pamiętać o występach, które towarzyszą tej corocznej imprezie. Na pewno zapamiętany zostanie pokaz Sii z piosenką „Chandelier”, której towarzyszyła jest stała tancerka- 12-letnia Maddie Ziegler. Również trio Rihanna, Kanye West, Paul McCartney pojawiło się na scenie z wykonaniem „FourFiveSeconds”. Nadal trzymają się zasady prosto i przyjemnie dla ucha, dzięki czemu rozruszali licznie zgromadzonych, którzy potem dali im owacje na stojąco. Oprócz tego swoim fenomenalnym wykonaniem piosenek „Take Me To Church” oraz „I Put A Spell On You” uraczyli nas wspólnie Hozier i Annie Lennox. Do jednych z najlepszych pokazów tego wieczora należy również występ Katy Perry, która porzuciła swój cukierkowy styl na rzecz emocjonalnego wykonania „By The Grace Of God”. Nie mogę też zapomnieć o najstarszych artystach tego dnia- AC/DC, którzy rozpalili publikę dzięki „Rock or Bust” i legendarnemu już „Highway To Hell”, w rytmach którego publice zaczęły wyrastać rogi. Dosłownie.

Więcej kategorii, nominowanych i wygranych na oficjalnej stronie Grammy.